19.05.2015 21:19

Erasmus je pro mně exkurze do světa dospělosti

Nika Picelj, studentka ze Slovinska, je momentálně na VŠO v Praze v rámci na mobilitě v rámci programu Erasmus. Sympatická cizinka s vášní pro cestování, kterou Praha doslova učarovala, se s námi podělila o své zkušenosti i postřehy nejen ze školy.

erasmus

Věk: 21 let

Domovská univerzita ve Slovinsku: „Univerza na Primorskem”, Portorož, fakulta cestovního ruchu

Délka Erasmus pobytu na VŠO v Praze: jeden akademický rok 2014/2015

Oblíbená dovolenková destinace: chorvatské pláže

 

Jak se vám žije v Praze?

 

Miluju Prahu. Pocházím z malé vesničky ve Slovinsku a nikdy předtím jsem v žádném větším městě nežila. A Praha je dost velká na to, abych se tady nikdy nenudila a zároveň příjemně komorná, abych se necítila ztracená. Vnímám energii starého města ale také fakt, že i mimo centrum najdete spoustu hezkých míst včetně parků a lesů.

 

Doporučila byste Prahu svým přátelům a známým?

 

Ano, ano, tisíckrát ano. I přesto, že je Praha hlavním městem není předražená. A pokud nemáte vysoké nároky na bydlení někde v centru (což vzhledem k úrovni MHD i na okrajové části města vůbec není nutné), není žádným problémem najít hezký pronájem za přijatelnou cenu. Také není problém najít si ke studiu práci, což je fajn.

 

Jak byste posoudila svoje dosavadní působení na VŠO?

 

Studijní systém na VŠO je jiný, než ten, na jaký jsem byla zvyklá. Ale není potřeba se toho bát, jakmile jej člověk pochopí, orientuje se v něm bez problém. Naučila jsem tu mnoho nového, hlavně v návaznosti na praxi. Na své domácí univerzitě jsem ještě v bakalářském ročníku a tady už mám některé předměty magisterské. K mé velké úlevě mi to nepůsobí žádné velké komplikace.

 

Co vám přinesla účast na programu Erasmus s osobního hlediska?

 

Mnoho jsem se o sobě naučila. Že práce na sobě samotné není nikdy dost, že život daleko od rodiny odhalí příjemné stránky vztahů, o kterých jste možná ani nevěděli, že mně opravdu baví objevovat nové věci. Erasmus je exkurze do světa dospělého člověka, která prověří vaší samostatnost a zodpovědnost.

 

Co konfrontace s cizí krajinou, s jinou kulturou?

 

Už dávno jsem se naučila, že nic není černo-bílé. S pobytem v cizí krajině se mé vlastní obzory posunuly o 300%. V rámci interakce s jinými lidmi si uvědomíte, jak jsou lidé a jejich kultury i vnímání souvislostí odlišné. A učíte se respektovat je i považovat za standard, aby ostatní respektovali vás.

 

Potkávají vás tu nějaké nepříjemné zážitky?

 

Snad nejčastější bariérou je neznalost angličtiny. Na úřadech, v nemocnicích, ve službách. Ale to vám asi neříkám nic nového. Jinak si myslím, že to jak zde cizinci zvládají studijní pobyty závisí především od jejich adaptability v novém prostředí. Co někdo zvládá bez problém vidí někdo jako komplikaci a naopak.

 

Napadá vás něco, co by šlo na programu Erasmus vylepšit?

 

Myslela jsem si, že jsou podmínky přihlašování do programu nastaveny stejně pro všechny zájemce bez ohledu na školu a zemi, ze které pocházejí. Ale díky mnoha různým vyslechnutým příběhům svých kolegů jsem zjistila, že to tak není. Individuální zkušenosti se natolik různí, že se nepřestávám divit, jak jsem to já měla jednoduché. Ale obecně můžu říct, že jsem s programem spokojená a mnoho slabostí jsem v něm nenašla.

 

Pamatujete si na první dojmy po příjezdu?

 

Překvapení. Očekávala jsem mraky Erasmus studentů, byli jsme tady tři, já a dva Chorvati. Bylo to pro mně trochu zklamání, ale vyvážila jsem to bydlením na kolejích, kde se koncentrují i Erasmus studenti z ostatních pražských škol.

 

Jaká je vaše studijní specializace?

 

Cestovní ruch. Na své domácí univerzitě máme společný teoretický základ podpořený výzkumem a specializaci si vybíráme až později. Neustále se přesvědčuji o tom, že jsem si vybrala správně. Miluji cestování a poznávání nových lidí a kultur. A není to klišé, i když to tak možná zní.

 

Jak na vás působí studenti VŠO?

 

Přes prvotní rezervovaný přístup jsem si našla okruh kamarádů a známých. Pravdou ale je, že drtivá většina studentů VŠO nežije klasický studentský společenský život. Mají svá zaměstnání, tvrdě pracují. Myslím si, že si tím výborně pojišťují svojí profesní budoucnost a je mi to velmi sympatické.

 

Jak vidíte pozici a úroveň VŠO v Praze v evropském kontextu?

 

Oceňuji především vysokou profesionální úroveň pedagogů a to, že škola produkuje absolventy připravené pro to, aby našli uplatnění na trhu. Vnímám i výsledky tvrdé práce na získání zahraniční reputace a věřím, že právě vylepšení podmínek programu Erasmus by této reputaci mohlo výrazně napomoct.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>