19.05.2015 21:14

Střední a vysoká škola. Najdi deset rozdílů

Přechod ze střední školy na vysokou může být hladký jako led na jezeře. Nebo může drhnout a znepříjemnit studentovi pěkných pár prvních semestrů. Máme pro vás několik tipů, z teorie i ze života, které by s případnými potížemi mohly pomoct.

studijni_tipy

Teorie:

 

– Myslíte si, že po přijímačkách vás až do začátku semestru čekají čtyři měsíce sladkého nicnedělání? Malý omyl. Nepodceňujte přípravu již o prázdninách, zejména v předmětech, kde si nejste jistí v kramflecích. Pomůže také předem se zorientovat v informačních systémech školy a sehnat si s předstihem povinnou literaturu, po které se pak v prvním týdnu jen zapráší.

Jakmile dostanete do rukou rozvrh, zorganizujte si studium, předtermíny zkoušek, volný čas, práci a hned v prvních dnech semestru si zkuste zajistit okruh spolužáků, se kterými si vzájemně pomůžete předcházet nepříjemnostem.

Na škodu není ani poohlédnout se po někom z vyššího ročníku se zkušeností, nadhledem. V manažerském prostředí se té pozici říká mentor, což je člověk, kterému (zjednodušeně řečeno) za rady a postřehy „platíte“ jeho dobrým pocitem, že je důležitý a že jeho názor někoho zajímá.

Volitelné předměty a další směr vašeho studia vybírejte ne pouze podle kritéria nejmenšího odporu, ale sledujte také vaši perspektivu v hledání zaměstnání. Je velký rozdíl, jestli se postavíte na start pelotonu se stovkou nebo s desítkou dalších soutěžících o omezený počet pracovních míst. Čím méně lidí závod dokončí, tím více místa bude v cíli.

Udělejte si pořádek v akademických titulech a správném oslovování pedagogů. Zejména doporučujeme zapomenout na plošné středoškolské oslovování „pane profesore“.

Udělejte si pořádek v informačních zdrojích školy a nebojte se je využívat, jsou tady pro vás. Na mysli máme především knihovnu, studovnu a také konzultační hodiny pedagogů.

 

Praxe:

 

Sešli jsme se se zástupci studentů, aby nám pověděli tipy pro začínající studenty a podělili se o své zkušenosti.

Bc. David Růžička přišel na VŠO ze střední hotelové školy.

Marcela Soukupová, DiS., přišla na VŠO z vyšší odborné školy.

Bc. Karel Frankl se po patnácti letech od maturity rozhodl dodělat si vysokou školu dálkově.

 

Pamatujete si na vaše první dojmy na vysoké škole?

David: Člověk si musí všechno zařídit sám, ale to je na druhou stranu jedině dobře.

Marcela: Větší samostatnost, nový kolektiv lidí, nové prostředí, ale všechno se dalo v pořádku zvládnout.

Karel: Naštěstí k tomu máme školní informační systém UIS, přes který se dá většina věcí zařídit.

 

Na co je dobré se připravit?

Všichni: Na to, že budete nervózní!

 

Jaký je hlavní rozdíl mezi střední a vysokou školou?

David: V odpovědnosti za vlastní výsledky. Je třeba mít daleko větší vnitřní disciplínu.

Marcela: Souhlasím s Davidem. Docházku vám sice nikdo přímo nehodnotí, ale můžou vám uniknout důležité informace, když nejste na přednášce. O cvičeních ani nemluvě.

 

Co třeba učení na vysoké?

Všichni: Určitě je jiný přístup. Naučíte se porozumět podstatě věcí a souvislostem, i když základem zůstává faktografie.

 

Není soukromá škola pouze únikem před náročnými přijímačkami na státní vysokou školu?

David: Rozhodně není. To, že nejsou na škole přijímačky neznamená, že se není třeba učit na zkoušky.

Karel: A při nich se stejně ukáže, co ve studentovi opravdu je.

 

Studovat prezenčně, nebo dálkově?

Karel: Takové rozhodnutí je především o prioritách. Při prezenčním studiu nezbývá čas pracovat na plný úvazek. Na druhou stranu, pokud studujete dálkově, tak také opravdu studujete více samostatně, protože nelze všechnu látku prezentovat během přednášek.

Marcela: Sama při prezenčním studiu pracuji a na plný úvazek by to opravdu nešlo. Na druhou stranu nechci být po škole absolventem bez praxe.

David: Navázal bych na Marcelu. Získání praxe během studia není samo o sobě cílem, ale určitě pomůže při hledání práce po škole.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>